
I chociaż nadal jeszcze spotyka się ono z różnorakimi kontrowersjami, to jednak w wielu przypadkach jest to jedyna szansa na zapłodnienie. In vitro fachowo określane jest jako rozród wspomagany. Opiera się na przeróżnych działaniach specjalistycznych, które w ostateczności powinny zmierzać do złączenia żeńskich komórek z męskimi. Proces przebiega poza ciałem kobiety. Po zapłodnieniu i uzyskaniu zarodków specjaliści muszą szczegółowo sprawdzić ich jakość i w odpowiednim momencie przenieść do macicy, żeby doszło do zagnieżdżenia, podobnie jak w przypadku biologicznego poczęcia. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, istnieje ogromna nadzieja, że urodzi się zdrowe dziecko.Rzecz jasna podczas całego procesu pozyskuje się najczęściej większą ilość komórek niż ta, która w konsekwencji zostaje zaaplikowana do macicy. Pozostałe zarodki mogą zostać zamrożone. W sytuacji, gdy pierwsze zapłodnienie okaże się nieefektywne, można próbować po raz kolejny, używając właśnie zamrożonych zarodków.

Zapłodnienie in vitro wykorzystywane jest zazwyczaj, kiedy para wykorzystała już wszelkie inne metody leczenia bezpłodności. Na początku jednak zwykle wykorzystywane są inne sposoby zapłodnienia, także niejednokrotnie farmakologiczne. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta, poddawani są również różnorakim badaniom, które mają na celu określenie przyczyn kłopotów z płodnością albo też stwierdzenie bezpłodności. Niekiedy okazuje się, iż naturalne sposoby skutkują.
Należy również pamiętać, iż im kobieta starsza, tym zdarzają się większe problemy z zapłodnieniem. Ale w praktyce problemy z zapłodnieniem mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku, tak samo mężczyzn, jak i kobiety. Wydaje się, że w bardzo wielu przypadkach to właśnie zapłodnienie in vitro jest jedynym sposobem na posiadanie dziecka (więcej). Niestety zapłodnienie tego rodzaju nadal jest dość drogie, a więc nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić.
Sprawdź inne tego typu niezwykle cenne źródło informacji na rozważany problem – kliknij tutaj i poznaj więcej w serwisie ochrona przed promieniowaniem rtg.
Nadzieja jednak w tym, iż razem z rozwojem nauki wynalezione będą kolejne skuteczne metody walki z bezpłodnością.