Na wstępie powinno się wyjaśnić, że mamy do czynienia z trzema rodzajami urządzeń do pomiaru ciśnienia. Każdy z nich ma dużo odmian konstrukcyjnych.

Pierwszym przykładem są urządzenia do pomiaru ciśnienia sprężynowe. Działają w ten sposób, że za przyczyną ciśnień po dwóch stronach przegrody zaistnieje siła podlegająca dalszemu przetworzeniu lub zmienia się położenie poszczególnych punktów. Te czujniki są elementami regulatorów ciśnienia bezpośredniego działania. Gdy są zespolone z nadajnikami potencjometrycznymi mogą przynieść sygnał elektryczny nadający się do przekazania na małe odległości. Drugim modelem urządzeń do mierzenia ciśnienia są cieczowe. Spotyka się je w pomieszczeniach laboratoryjnych. Ich aktywność ma związek z równowagą ciśnień w połączonych naczyniach. Ich wadą jest to, że są niewygodne w obsługiwaniu i mają ograniczone zakresy pomiarowe. Zaletą jest ogromna precyzyjność i niewielka cena.
Trzecim rodzajem urządzeń do pomiaru ciśnienia są właśnie tensometryczne. Należy dodać, że tensometry znajdują dodatkowo używanie w mechanice. Jako urządzenie służące do mierzenia ciśnienia sprawdzają się także dobrze. Tensometr jest urządzeniem wykonanym z półprzewodnika, folii metalowej czy cienkiego drutu. Stawia on opór transferowi napięcia, zostaje włączony w obwody elektryczne dla zawężenia przepływającego przez nie prądu. Tensometr zostaje przytwierdzony do cienkiego dielektryka. Za sprawą działania tego przyrządu] zostaje przetworzona zmiana długości na zmianę rezystancji. Więcej na ten temat: .