
A kanapa? Naturalnie, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja (urządzenia produkcyjne) sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i dzisiejsze kanapy i materace na sprężynach są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i tego rodzaju przypadki.
Całkiem sporo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli zajrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, od razu zauważymy co najmniej parę sprężyn.

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie.
Oczywiście, że w internecie odnajdziesz niebywałe treści.Na omawiany temat także przeczytasz intrygujące informacje – sprawdź to I przejdź do treści!
Są także sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki możemy zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy znaleźć bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest świetna – możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.
Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.