
Prócz odsłoniętych szyjek zębów, często stomatolog (http://www.ursynow.centrumdemed.pl/) może stwierdzić obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Ich linia wtedy bywa wyraźnie obniżona. Te objawy świadczą o pierwocinach parodontozy. Kiedy szukamy dentysty będąc w stolicy i mając podejrzenia paradontozy to można wpisać w internet hasło stomatolog (zobacz Centrum Stomatologiczne WELLDENT) z Warszawy (bardzo wiarygodne źródło).
Mimo tego, że dbamy o uzębienie i regularnie myjemy je codziennie, to nie wystarczy. Jeśli myjemy zęby niestarannie nie usuwamy właściwie płytki bakteryjnej.Ten bezbarwny miękki nalot gromadzi się w sposób naturalny. Zawiera składniki śliny, okruchów pokarmu i mnóstwo bakterii. Gromadzi się zwłaszcza przy dziąsłach i natychmiast po 2-3 dniach ulega mineralizacji, czyli utwardzaniu. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który podrażnia dziąsła i wywołuje ich stan zapalny. Gdy odkładający się w kieszonkach dziąsłowych kamień nie jest regularnie niwelowany, dochodzi do zanikania kości która utrzymuje ząb. Temu przejawem postępującej choroby jest chwianie zębów głównie przednich. Ponadto tym gorzej z nich oczyścić płytkę, czyli szybciej nagromadza się tam kamień. Niestety paradontoza to dolegliwość nieodwracalna, jej zwiastunów nie da się cofnąć. Możemy ją jednak zatrzymać, nie dopuszczając do dalszego rozwoju.

Koniecznie należy to uczynić, bo nieleczona parodontoza doprowadza do utraty zębów niejednokrotnie zdrowych, nietkniętych nawet próchnicą! Podstawa walki z paradontozą jest czyszczenie uzębienia z kamienia i osadu u stomatologa albo higienistki stomatologicznej. Chroni się je też specjalnymi preparatami z fluorem lub chlorheksydyną. W zależności od stanu dziąseł i zębów, używa się je w przeróżnych formach, np. pianki, żelu lub lakieru. Po zabiegu zęby powinny być wypolerowane, tak azeby zminimalizować proces odkładania się płytki. Owe zabiegi robi się do sześciu razy w roku. Zależy od poziomu rozwoju choroby oraz odrębnych wskazań lekarza (serwis Ranking Lekarzy wejdź) czy też higienistki.