od100.org

Filmy są najwspanialszą formą rozrywki w codziennym życiu.

salon z telewizją
Autor: jonahbear2006
Źródło: http://www.flickr.com
Niemal wszyscy uwielbiają oglądać filmy. Współcześnie jest to zapewne jedna z najpopularniejszych rozrywek, tym bardziej, że kanałów telewizyjnych przybywa, istnieje dużo możliwości na wypożyczenie nowości bez jeżdżenia do wypożyczalni, a bilet do kina nie jest wcale takie straszne kosztowne. Pasjonatów filmów jest sporo, jedni kochają filmy komediowe, innych pasjonują efekty dźwiękowe w filmach fantasy, dla jeszcze następnych najbardziej interesujące będą horrory oraz thrillery, które trzymają w napięciu do napisów. Gatunków filmów jest bardzo dużo i każda osoba znajdzie na pewno film dla siebie.

Jak określić sztukę, jak określić jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma prawdopodobnie innej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas różnymi barwami, dźwiękami, utworami czy aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej akuratnie zdefiniować, ponieważ każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym dużo słuszności, ale należy podchodzić do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Jeśli umiemy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla pozostałych osób konkretny utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką jesteśmy w stanie nazwać też każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakże użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, ale ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, gdyż wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.